O klubie

Integracyjny Klub Sportowy „ATAK” powstał w listopadzie 1998 r., od osiemnastu lat prowadzi działalność w zakresie rehabilitacji ruchowej i społecznej oraz integracji przez sport osób niepełnosprawnych, jest największym klubem dla osób niepełnosprawnych ruchowo w woj. warmińsko-mazurskim. Podstawowym celem jest rehabilitacja poprzez sport wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Wielokrotny organizator: Mistrzostw Polski, Pucharów Polski, Pucharów Europy 2005 i 2011), Mistrzostw Europy (2009 i 2013), Mistrzostw Świata (2015) z udziałem 28 drużyn z 20 państw oraz Turniejów Międzynarodowych w piłce siatkowej na siedząco, stojąco i hokeja.

Organizator wielu imprez integracyjnych, obozów.

Decyzją Światowej Federacji Siatkówki Integracyjny Klub Sportowy „ATAK” został wybrany na Organizatora Mistrzostw Świata Kobiet i Mężczyzn w piłce siatkowej na siedząco w 10-22.06.2014 r.

Sekcje osób niepełnosprawnych w IKS „ATAK”:

– siatkówka na siedząco plażowa,

– siatkówka na stojąco plażowa, (Aktualny Mistrz Polski, Zdobywcy Pucharu Świata  – Kuala Lumpur Malezja),

– siatkówka na siedząco halowa, (Aktualni Mistrzowie Polski),

– siatkówka na stojąco  halowa, (Aktualni Vice Mistrzowie Polski),

– pływanie, (wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski),

– LA, (wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski),

– ciężary, (wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski),

– rugby na wózkach, (medaliści Pucharu Polski),

– hokej na slegach – Kadra Narodowa, (jedyna w Polsce drużyna, która powstała w 2006r, wielokrotni uczestnicy i medaliści Międzynarodowych Turniejów).

Sekcja niepełnosprawnych intelektualnie:

– judo – sekcja dla dzieci i młodzieży

Sekcja dzieci zdrowych:

– siatkówka dla dzieci (dziewczynki i chłopcy)

– sekcja siatkówki plażowej młodzików – chłopców

Zawodnicy w poszczególnych dyscyplinach uczęszczają na zajęcia popołudniowe w sekcjach od 4 do 6 razy w tygodniu. Poza tym wyjeżdżają na obozy sportowe i rehabilitacyjne kilka razy w roku (nie wliczając wyjazdów reprezentantów Polski). Wielokrotnie w roku startują w imprezach rangi mistrzowskiej tj. Mistrzostwa Polski, Puchary Polski.

ELBLĄG CUP

Turniej Elbląg CUP w piłce siatkowej na siedząco organizujemy nieprzerwanie od 1998 roku. Jest on jednym z największych na świecie turniejów organizowanych już 16 razy w tej dyscyplinie sportowej. XVII Elbląg CUP poraz pierwszy organizowany jest w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej 25-26.09.2015 r. Dzięki organizacji tego turnieju federacje europejska i światowa zauważyły Nas i doceniły pracę którą wkładamy na rzecz rozwoju siatkówki.

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ HOKEJA NA SLEDGE’ACH

Międzynarodowy turniej w hokeja organizujemy w grudniu od dziewięciu lat, od 03 do 06 grudnia 2015 r. obędzie się już

X Jubileuszowy Turniej Hokeja na Sledgeach. Przyjeżdżają do nas czołowe drużyny ze świata. W organizację zaangażowanych jest wielu naszych sympatyków i wolontariuszy. Tak widowiskowa dyscyplina przyciąga na lodowisku wielu widzów.

PUCHARY EUROPY

Organizowaliśmy Puchary Europy w siatkówce na siedząco w 2005 i 2011 roku. Za organizację dostawaliśmy najwyższe noty od federacji europejskiej (ECVD). W 2011 roku nasza drużyna zajęła wysokie 4 miejsce w tych rozgrywkach.

ME ELBLĄG 2009 i 2013 r.

W roku 2009 po raz pierwszy w historii Elbląg gościł uczestników zawodów sportowych o randze Mistrzostw Europy. Do naszego miasta przyjechały najlepsze narodowe reprezentacje w siatkówce na siedząco. Zgodnie z zasadami gospodarz, czyli Polska, miał prawo wystawić do turnieju dwie narodowe drużyny – kobiecą i męską.

Mistrzostwo Europy kobiet zdobyła Holandia, wyprzedzając Ukrainę, Słowenię, Litwę, Niemcy, Rosję, Finlandię i Polskę. Wśród mężczyzn najlepsza Bośnia i Hercegowina przed Rosją, Niemcami, Ukrainą, Serbią, Węgrami, Chorwacją, Holandią, Polską, Wielką Brytanią i Grecją. Wyłoniono także zespoły gwiazd, kobiecy i męski, złożone z najlepszych zawodniczek i zawodników turnieju. Byli oni honorowani nagrodami rzeczowymi.

Integracyjny Klub Sportowy „ATAK” za perfekcyjne przygotowanie  Mistrzostw Europy został wyróżniony nagrodą ECVD.

W roku 2013 mieliśmy zaszczyt po raz drugi organizować największe w historii Mistrzostwa Europy z udziałem 22 drużyn. Do naszego miasta ponownie przyjechały najlepsze drużyny z Europy.

Impreza została sportowym wydarzeniem roku 2013 w Elblągu oraz  wyróżniona wśród trzech najlepszych imprez sportowych w woj. Warmińsko-Mazurskim.

MŚ ELBLĄG 2014 r.

Miasto Elbląg, a w szczególności Integracyjny Klub Sportowy „ATAK”, zostało wyróżnione zaufaniem oraz prawem do organizacji Mistrzostw Świata Kobiet i Mężczyzn w Piłce Siatkowej na Siedząco. Jest to wyśmienita okazja promocji naszego miasta w Europie i Świecie na gruncie rywalizacji sportowej, a także miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Jesteśmy  dumni z zaufania, jakim obdarzyły nas światowe władze siatkówki niepełnosprawnych.

W Mistrzostwach uczestniczyło blisko pół tysiąca zawodniczek i zawodników, około 60 sędziów lokalnych i międzynarodowych oraz przedstawicieli Europejskiej i Światowej Federacji Siatkówki Niepełnosprawnych.

Drużyny zakwalifikowane: 

Spośród kobiet: Brazylia, Chiny, USA, Anglia, Japonia, Holandia, Rosja, Ukraina, Polska, Niemcy, Słowenia, Iran.

Spośród mężczyzn: Brazylia, Egipt, Chiny, USA, Bośnia i Hercegowina, Holandia, Rosja, Iran, Ukraina, Polska, Chorwacja, Niemcy, Algeria, Maroko, Irak, Kazachstan.

To były najlepsze w historii, tak pod względem organizacyjnym jaki i sportowym, mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco – stwierdził przezydent Światowej Federacji Siatkówki Niepełnosprawnych Hossam Eldin Mufasa. Dziękuje organizatorom za godne przyjęcie wszystkich drużyn oraz tym wszystkim, którzy przy tej imprezie pracowali.

MEMORIAŁ HUBERTA JERZEGO WAGNERA

15 i 16 sierpnia 2007 roku w Elblągu na hali sportowej przy ul. Grunwaldzkiej rozegrane zostaną mecze siatkarskie w ramach V Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Wystąpią zespoły światowej czołówki z Serbii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji oraz odbędzie się mecz pokazowy Reprezentacji Polski oraz  IKS ATAK  osób niepełnosprawnych.

HOKEJ NA SLEDGE’ACH

Dzięki współpracy i pomocy Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” w Warszawie oraz sponsora głównego Energa S.A. W 2006 roku powstał w Polsce hokej dla osób niepełnosprawnych.

W Polsce hokej na lodzie dla osób niepełnosprawnych jest dość młodą dyscypliną sportową, ale zyskującą bardzo duże zainteresowanie ze strony osób niepełnosprawnych ruchowo. Jest to gra popularna w Skandynawii oraz zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wkroczyła ona do Polski za sprawą Integracyjnego Klubu Sportowego „ATAK” w 2006r. Jest to najbardziej widowiskowa dyscyplina na zimowej paraolimpiadzie. Elbląg jest centralnym ośrodkiem szkolenia w hokeju osób niepełnosprawnych, ponieważ większą część drużyny stanowią zawodnicy naszego klubu. Kadrę Polski prowadził Mistrz Paraolimpijski i król strzelców z Salt Lake City- Sylwester Flis.

Niepełnosprawni sportowcy grający w hokeja poruszają się na tzw. sledgach, składających się m.in. z siedziska i łyżwy. Każdy zawodnik ma dwa kije (z jednej strony mają ostre zakończenie), za pomocą, których się porusza i gra. Zasady są podobne do obowiązujących w hokeju.

Hokej na sledgach dla osób niepełnosprawnych jest bardzo widowiskową grą zespołową, która przyciąga bardzo szeroką publiczność.

Najważniejsze osiągnięcia :

– II miejsce na Pucharze Świata w Soleftea (Szwecja)

–  III miejsce na Mistrzostwach Świata w Eidhoven (Holandia)

– IV miejsce na Mistrzostwach Świata w Szwecji (Ostersund)

Zarząd klubu:
Prezes – Tomasz Woźny
Wiceprezes – Jakub Hryniewicz
Sekretarz – Joanna Cesarska
Dyrektor – Aneta Rękas – Woźna

Księgowość:
Główna Księgowa – Krystyna Syryjczyk
Księgowość/Kadry – Beata Zając

Komisja Rewizyjna:
Danuta Jabłońska
Zbigniew Kempiński

Pracownicy biura/organizacja imprez:
Aleksandra Wojtaszek
Krzysztof Wojtaszek
Kamil Grzanka – wolontariusz