Start i rozwój aplikacji „Paraolimpijski”

Integracyjny Klub Sportowy ATAK realizuje umowę nr 2022/0095/12140/Sub.C/DS-SN/4/MR o dofinansowanie realizacji zadania publicznego ze środków finansowych Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej polegającego na upowszechnianiu sportu osób niepełnosprawnych. Zadanie realizowane jest w ramach projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki Departament Sportu dla Wszystkich. Wysokość dofinansowania 165 000 zł.

Edukacyjna gra pod tytułem “Paraolimpijski” znajdująca się na domenie https://igrzyskaparaolimpijskie.pl/ to aplikacja przeglądarkowa dedykowana rozwojowi i popularyzacji sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Została stworzona przez IKS Atak Elbląg podczas edycji projektów Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2022 r. Użytkownik końcowy może zagrać w nią na swoim smartfonie, tablecie bądź poprzez przeglądarkę internetową na swoim komputerze. Celem rozgrywki jest kolekcjonowanie kart z wizerunkami zawodników sportów paraolimpijskich, sprawdzanie wiedzy ogólnej i historycznej z dziedziny paraolimpijskiej jak i również wiedzy o poszczególnych zawodnikach. 

W celu szerszej popularyzacji sportu osób z niepełnosprawnościami oraz dotarcia do większej liczby potencjalnych nowych zawodników sportów paraolimpijskich planujemy rozwój i rozszerzenie zapoczątkowanego projektu. Głównymi celami rozbudowy jest:

A. Stworzenie podstrony internetowej z wciągającą grą z rzeczywistą akcją na ekranie symulującą dyscyplinę paraolimpijską – np. zjazd narciarski na mono ski ze sterowaniem przez użytkownika lub popularny “kliker” symulujący bieg lub wyścig kolarski. Połączenie symulacji wybranego sportu z wirtualnymi bonusami i efektami zapewni odpowiednią jakość rozgrywki i zagwarantuje graczom przednią zabawę.  Głównym celem gry jest zapewnienie bardzo prostej i atrakcyjnej rozgrywki użytkownikom, którzy na podstawie pozytywnych wrażeń będą dzielili się linkami do gry z innymi a zarazem rozpropagują domenę igrzyskaparaolimpijskie.pl wraz z aplikacją “Paraolimpijski”,

B. Stworzenie funkcjonalności z atrakcyjną wizualnie mapą klubów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce (wszystkich, które wyrażą zgodę na publikację swoich danych). Można będzie na niej znaleźć dane kontaktowe do wspomnianych klubów, listę dyscyplin, które oferują, oraz przede wszystkim formularz kontaktowy z automatyczną wysyłką maila do wybranego klubu. Celem nadrzędnym opisanej funkcjonalności jest pomoc klubom w rekrutacji nowych zawodników z niepełnosprawnościami i zwiększenie dostępności wyżej wymienionych klubów dla osób z niepełnosprawnościami spędzających czas w internecie.

C. Rozwój bazy kart i kolekcji w aplikacji “Paraolimpijski” o:

  1. Dodatkowe karty polskich paraolimpijczyków ze zdjęciem, datą urodzenia, nazwą uprawianej dyscypliny, historią kariery i lista największych osiągnięć
  2. Karty Duetów – np. Natalia Partyka & Karolina Pęk
  3. Karty Dyscyplin – z logiem dyscypliny, zdjęciem z rywalizacji i wyjaśnieniem zasad
  4. Karty Obiektów  – np. Stadion Olimpijski w Londynie

Celem rozbudowy treści aplikacji “Paraolimpijski” o nowe rodzaje kart i kolekcji jest zwiększenie prestiżu i jakości aplikacji a co za tym idzie poprawa doświadczeń użytkownika korzystającego z aplikacji. Do tego nadrzędną wartością nowych kart jest funkcja edukacyjna poszerzająca wiedzę użytkowników w sferze szeroko pojętego sportu paraolimpijskiego.

D. Rozwój bazy quizów w aplikacji “Paraolimpijski” o kolejne 10 pytań dla każdej z 28 dyscyplin (łącznie minimum 280 nowych pytań)

Celem rozwoju bazy pytań aplikacji “Paraolimpijski” jest uświadamianie użytkowników o zmianach w sporcie paraolimpijskim, najnowszych sukcesach polskich sportowców paraolimpijskich jak i zwiększanie wiedzy historycznej i ogólnej w dziedzinie sportów paraolimpijskich.

Uwzględnione sporty paraolimpijskie to: Parabadminton, Blind Football, Boccia, Goalball, Paraujeżdżenie, Parajudo, Parakajakarstwo, Parakolarstwo,Koszykówka na wózkach,Paralekkoatletyka, Podnoszenie ciężarów, Parapływanie, Rugby na wózkach, Siatkówka na siedząco, Parastrzelectwo, Paraszermierka, Parataekwondo, Paratenis stołowy, Tenis na wózkach, Paratriathlon, Parawioślarstwo, Parałucznictwo, Parabiathlon, Paracurling, Parahokej, Paranarciarstwo alpejskie, Paranarciarstwo biegowe, Parasnowboard

„Dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki”