XVII Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców zakończony!!!

W sobotni wieczór 25 lutego w gościnnych murach Hotelu Młyn Dziennik Elbląski ogłosił wyniki głosowania Czytelników w XVII Plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Sportowców. Redakcyjna Kapituła wybrała Trenera
i Działacza Sportowego minionego 2022 roku.

Miejsce w 10 najpopularniejszych sportowców 2022 roku zajęli dwaj nasi zawodnicy:

Miejsce 2 – MARCIN LISZCZ (JUDO — IKS ATAK ELBLĄG)
Marcin Liszcz to utytułowany zawodnik judo. W 2019 roku startując na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi zdobył srebrny medal. Był to pierwszy w historii Olimpiad Specjalnych medal dla Polski na tak ważnych Igrzyskach. W tym samym roku w Kolonii (Niemcy) na mistrzostwach Europy w ID wywalczył złoty medal. W ubiegłym roku na mistrzostwach świata w Portugalii w judo Osób z zespołem Downa wywalczył złoty medal indywidualnie w wadze 81 kg, a razem z reprezentacją wywalczył tytuł Drużynowego Mistrza Świata. Marcin ma 33 lata. Jest aktywny sportowo, lubi jeździć na rowerze, w klubie trenuje pływanie i siatkówkę. Na co dzień pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku.

Miejsce 9 – ADAM WIŚNIEWSKI (JUDO — IKS ATAK ELBLĄG)

Adam Wiśniewski to utytułowany zawodnik judo. W IKS Atak trenuje od 2014 roku. Swoje umiejętności doskonali pod okiem trenerów Pauliny Dąbrowskiej i Michała Dąbrowskiego. Adam wielokrotnie zdobywał tytuł wicemistrza i mistrza Polski w judo osób z niepełno sprawnościami. Dla młodszych kolegów jest wzorem do naśladowania. W ubiegłym roku Adam Wiśniewski reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata judo osób z zespołem Downa, które odbywały się
w Portugalii, w kategorii wagowej 73 kg Adam indywidualnie wywalczył tytuł wicemistrza świata, a wraz z kolegami zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Poza judo trenuje także pływanie i tenis stołowy. Świetnie też jeździ na łyżwach i rolkach. Aktywność sportowa i pasja, jaką jest dla niego sport, nauczyły Adama świetnie sobie radzić w życiu codziennym.

TRENER ROKU
RYSZARD GRZELAK (IKS ATAK ELBLĄG)

Najlepszy tenisista stołowy w historii EKS Mlexer jako jego wychowanek. Medalista mistrzostw Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Zawodnik drużyny klubowej Mlexera, występującej w rozgrywkach w I i II ligi. Medalista mistrzostw Polski weteranów. Grający trener w II-ligowym Mlexerze, który w tym sezonie walczy o awans do I ligi. To także trener tenisa stołowego osób niepełnosprawnych w Integracyjnym Klubie Sportowym „Atak” Elbląg i jeden z trenerów w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski osób
z niepełnosprawnościami. W klubie Sportowym w IKS Atak pracuje od 2018 roku, szkoląc młodzież niepełnosprawną intelektualnie i ruchowo. Jego podopieczni na MP wywalczyli dwa medale brązowe (Katarzyna Ziółkowska i Grzegorz Demczak). Jego podopieczni wygrywają również zawody Ogólnopolskich Olimpiad Specjalnych. Wyniki i praca trenera Grzelaka zostały zauważone w Polskim Związku Tenisa Stołowego Niepełnosprawnych, co skutkowało powołaniem go do sztabu szkoleniowego Paraolimpijskiej Kadry Narodowej Seniorów. W ubiegłym roku był trenerem na MŚ
w hiszpańskiej Granadzie. Katarzyna Maliszal (IKS W-wa) została wicemistrzynią świata, natomiast Maksym Chudzicki (Bronowianka Kraków) wywalczył medal brązowy.

DZIAŁACZ ROKU
TOMASZ WOŹNY (IKS ATAK ELBLĄG)

Tomasz Woźny 9 kwietnia skończy 51 lat, ale w sporcie działa już ponad dwie dekady. Swoją przygodę ze sportem rozpoczynał w 1997 roku w wieku 26 lat od wolontariatu w Zrzeszeniu Sportu i Rehabilitacji Inwalidów START ELBLĄG. Rok później był założycielem oraz wybrany został prezesem IKS Atak Elbląg, które to stanowisko piastuje od 25 lat i wraz z klubem w tym roku obchodzi jubileusz.
Jako prezes pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji sportowych. W latach 2009 – 2013 był wiceprezesem Polskiego Związku Niepełnosprawnych START. Po dzień dzisiejszy jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. To dzięki jego staraniom Elbląg gościł uczestników Pucharu Europy i Mistrzostw Europy oraz MŚ, reprezentacje w piłce siatkowej na siedząco. To także były trener, zawodnik i założyciel sekcji parahokejowej na sledżach w Polsce. Mało kto wie, że Tomasz Woźny był też czynnym zawodnikiem. W 1996 roku wywalczył brązowy medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w siatkówce niepełnosprawnych w Atlancie (USA), a 4 lata później z reprezentacją Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney (Australia) zajął 5. miejsce. Był też mistrzem Świata w 1998 roku na mistrzostwach Globu w Olsztynie. Tych sukcesów można wymieniać dziesiątki. Co ciekawe, prezes Woźny pracuje w największym klubie sportowym Elbląga, który zrzesza 11 sekcji sportowych. To dzięki jego dużemu zaangażowaniu klub ma się dobrze. Niech świadczy o tym fakt, że w Piastowie pod Elblągiem powstał Ośrodek Sportowy dla Niepełnosprawnych Sportowców, z którego mogą korzystać wszyscy sportowcy przez cały rok.