Termin: Projekt realizowany był w okresie 1.02.2024– 31.03.2025.
Zasady rekrutacji do projektu: W projekcie wzięły udział osoby zgłaszające się indywidualnie.
Warunkiem uczestnictwa było posiadanie polskiego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub lekkim.
Projekt współfinansowany był ze środków PFRON
„MOŻEMY WIĘCEJ” Treningi sportowe prowadzone w sekcjach Integracyjnego Klubu Sportowego ATAK
Dot. umowy UM/PW9/2024/2/O_WARMIŃSKO_MAZURSKI/5173 z dnia 29 maja 2024 r.
Treningi sportowe prowadzone w sekcjach Integracyjnego Klubu Sportowego ATAK, miał na celu utrzymywanie i podnoszenie poziomu sportowego zawodników poprzez reżim treningowy oraz przygotowanie ich do startów w swoich dyscyplinach na zawodach krajowych i międzynarodowych. Rehabilitacja ruchowa beneficjentów przez różnorodne zajęcia sportowe jak i rehabilitacja społeczna poprzez pracę w grupie. Każdy z beneficjentów ostatecznych projektu po zakończonym projekcie utrzymał lub podniósł swój poziom sportowy w uprawianej przez siebie dyscyplinie. Osiągając coraz to lepsze wyniki sportowe lub gdy jest już na swoim najwyższym poziomie – utrzymuje swoją pozycję sportową. Jego reakcje z najbliższym otoczeniem ewoluowały w kierunku bliższych interakcji, zmniejszaniu dystansu pomiędzy nim a otoczeniem w którym funkcjonuje. Projekt poza sferą oddziaływania na sprawność ruchową miał za zadanie usamodzielniać i uspołeczniać beneficjenta. Sport jest jednym z najlepszych elementów włączenia społecznego dla szeroko pojętego środowiska osób niepełnosprawnych.
Do projektu przyjęto 56 beneficjentów do sekcji sportowych: ogólnorozwojowa (z elementami siatkówki, boccii i pływania), ogólnorozwojowa (z elementami hokeja, pływania, kajakarstwa), judo, boccii, ogólnorozwojowej (z elementami łyżwiarstwa, pływania, nordic walking) i lekkoatletyka.
W trakcie z projektu niektóre osoby odeszły, a inne zastąpiły je, również dopisano beneficjentów.
Łącznie w projekcie wzięło udział 56 osób.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom ostatecznym w ramach prowadzenia zajęć popołudniowych w sekcji judo 480,00.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom ostatecznym w ramach prowadzenia zajęć popołudniowych w sekcji ogólnorozwojowej (z elementami hokeja, pływania, kajakarstwa 480,00.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom ostatecznym w ramach prowadzenia zajęć popołudniowych w sekcji Lekkoatletycznej 480,00.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom ostatecznym w ramach prowadzenia zajęć popołudniowych w sekcji ogólnorozwojowej (z elementami łyżwiarstwa, pływania, nordic walking)
480,00.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom ostatecznym w ramach prowadzenia zajęć popołudniowych w sekcji ogólnorozwojowej (z elementami siatkówki, boccii i pływania) 480,00.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom ostatecznym w ramach prowadzenia zajęć popołudniowych w sekcji boccii 480,00.
Łączna liczba godzin wsparcia udzielona beneficjentom w ramach wszystkich form wsparcia wykazana w systemie iPfron+ 2880,00.
Zawodnicy trenowali dwa razy w tygodniu (w niektórych przypadkach nastąpiła zmiana ze względu na udział w zawodach lub wypadające święta) pod czujnym okiem wyspecjalizowanej kadry trenerskiej/instruktorskiej, w każdej z dyscyplin sportowych wspomaganych przez wolontariusza. Pomogło im to w rehabilitacji ruchowej jak i społecznej. Beneficjenci mieli dobrane zajęcia odpowiednio do ich możliwości fizycznych jak i mentalnych. W grupie zawodników mieliśmy osoby ze schorzeniami narządu ruchu jak i osoby niepełnosprawne intelektualnie – sprzężone.
Do dyspozycji beneficjentów były obiekty sportowe do wszystkich dyscyplin, dla których prowadzone były grupowe zajęcia sportowe w projekcie.
Dla sekcji judo do dyspozycji mieliśmy salę judo przy ul. Grunwaldzkiej 135, z której nasi zawodnicy korzystają od wielu lat oraz sala judo ul. Wybickiego 20 oraz siłownia ul. Robotnicza 68. Zawodnicy uczestniczyli w zawodach judo, które odbyły się w Elblągu, Gdańsku, Opolu, Poznaniu jak również w Turcji oraz Holandii.
Sekcja siatkówki trenowała na hali sportowej III LO oraz boiskach plażowych w Piastowie, zawodnicy uczestniczyli w zawodach w Elblągu.
Sekcja hokeja korzystała z jedynego w Polsce i jednego z niewielu w Europie lodowiska przystosowanego do gry w hokeja przy ul. Karowej 1, zawodnicy uczestniczyli w zawodach w Elblągu oraz Czechach.
Sekcja Lekkoatletyczna w okresie letnim korzystała ze stadionu natomiast w okresie zimowym z hali lekkoatletycznej oraz siłowni, zawodnicy uczestniczyli w zawodach w Tarnowie, Krakowie oraz Warszawie.
Sekcja łyżwiarska korzystała zarówno z lodowiska Helena w Elblągu jak i toru łyżwiarskiego Kalbar, zawodnicy uczestniczyli w zawodach w Elblągu oraz Białymstoku.
Sekcja boccii trenowała na hali III LO w Elblągu oraz Sali fitness, zawodnicy uczestniczyli w zawodach w Elblągu, Ostrów Mausz, Bydgoszczy oraz Sulęczynie.
Po analizie ankiety przeprowadzonej na początku i na końcu projektu wynika, iż projekt spełnił oczekiwania i zakładane wcześniej rezultaty zostały osiągnięte – część zawodników utrzymała, a część podniosła swój poziom sportowy.
Wartość faktycznie osiągniętych wartości wskaźników ewaluacji projektu różni się od wartości tych wskaźników zaplanowanych we wniosku:
Wskaźnik nakładu zrealizowany zgodnie z projektem w wysokości 144,97%
Wskaźnik produktu zmalał nieznacznie z 57,60% na 51,43%
Wskaźnik rezultatu wzrósł z 50 na 56 ze względu na objęcie wsparciem 6 osób więcej, niż zakładano na początku projektu (beneficjenci przyjęci ze względu na śmierć, nieobecności spowodowane chorobami, pobytami w szpitalu czy też turnusami rehabilitacyjnymi). Nie wpłynęło to jednak na jakość wsparcia udzielonego pozostałym beneficjentom.
Łączna wysokość kosztów kwalifikowalnych (w zł) 466 320,00
Wnioskowana kwota dofinansowania ze środków PFRON (w zł) 417 520,00
Harmonogram zaplanowanych działań merytorycznych w pełni zrealizowany zgodnie z planem:
1. Koordynacja projektu w trakcie jego trwania (od lutego 2024 do marca 2025)
2. Dobór grupy sportowej do realizacji projektu (luty-marzec 2024)
3. Obsługa biura projektu (luty2024-marzec 2025)
4. Prowadzenie zajęć w sekcji judo (kwiecień-czerwiec/wrzesień – grudzień 2024/ styczeń-marzec 2025)
5. Prowadzenie zajęć w sekcji boccii (kwiecień-czerwiec/wrzesień – grudzień 2024/ styczeń-marzec 2025)
6. Prowadzenie zajęć w sekcji lekkoatletyki (kwiecień-czerwiec/wrzesień – grudzień 2024/ styczeń-marzec 2025)
7. Prowadzenie zajęć w sekcji ogólnorozwojowej z elementami łyżwiarstwa, pływania, nordic walking
(kwiecień-czerwiec/wrzesień – grudzień 2024/ styczeń-marzec 2025)
8. Prowadzenie zajęć w sekcji ogólnorozwojowej z elementami siatkówki, bocii i pływania
(kwiecień-czerwiec/wrzesień – grudzień 2024/ styczeń-marzec 2025)
9. Prowadzenie zajęć w sekcji ogólnorozwojowej z elementami hokeja, pływania, kajakarstwa
(kwiecień-czerwiec/wrzesień – grudzień 2024/ styczeń-marzec 2025)
10. Ubezpieczenie beneficjentów projektu (kwiecień 2024)
11. Badania lekarskie zawodników startujących w zawodach (kwiecień 2024 – marzec 2025)
12. Zakup strojów sportowych dla zawodników sekcji (sierpień-listopad 2024)
13. Zakup odżywek dla zawodników sekcji sportowych (czerwiec, sierpień, wrzesień-grudzień 2024)
14. Zakup sprzętu sportowego – piłki do siatkówki doposażenie sekcji (czerwiec, wrzesień-październik 2024)
15. Zakup sprzętu sportowego – rękawice hokejowe doposażenie sekcji (czerwiec, wrzesień-październik 2024)
16. Zakup sprzętu sportowego – łyżwy doposażenie sekcji (czerwiec, wrzesień-październik 2024)
17. Zakup sprzętu sportowego – zestaw do boccii doposażenie sekcji (czerwiec, wrzesień-październik 2024)
18. Zakup namiotu na przebieralnię i do prowadzenia zajęć sportowych w naszym ośrodku (kwiecień-maj 2024)





