Rzeźba upamiętniająca mistrzostwa stanęła przed halą CSB

Piłka symbolizująca kulę ziemską, dwie wieże i wplecione w nie dłonie, które oznaczają wznoszenie się coraz wyżej – tak wygląda 2,5 metrowa rzeźba, która stanęła dziś oficjalnie przy wjeździe do hali Centrum Sportowo–Biznesowego.

– Mistrzostwa Świata w Siatkówce na Siedząco to największa w historii Polski impreza sportowa w sportach paraolimpijskich. Zależało mi na tym, aby zostawić po niej coś trwałego, coś co będzie upamiętniało to wyjątkowe sportowe wydarzenie – tłumaczył Robert Szaj, szef polskiej Fundacji Paraolimpijskiej, który do udziału w tworzeniu tego projektu zwrócił się do Andrzeja Renesa, jednego z najlepszych polskich rzeźbiarzy.

Jednak ostateczną formę rzeźbie nadały osoby niepełnosprawne, które wykonały dodatkowe elementy na wieżach, które zostały w efekcie finalnym umieszczone przez Andrzeja Renesa. 
– Spośród wielu nadesłanych prac wybraliśmy 8 najlepszych, są wśród nich osoby od Białegostoku, przez Działdowo po Elbląg. Osoby te pomogły wkomponować w dwie wieże pewne elementy związane z mistrzostwami świata jak i z drużynami, które zagościły w naszym mieście.  – wyjaśnia Andrzej Remes. – Dla mnie to jest jednocześnie podsumowanie mojej 30–letniej współpracy ze środowiskiem osób niepelnosprawnych jak i początek współpracy z Elblągiem. Najważniejsze, ze kula ziemska jest w przestrzeni i grają o nią ludzie z wyobraźnią zarówno artystyczną jak i sportową.

W uroczystym przecięciu wstęgi wziął także udział ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett oraz prezydent Elbląga, Jerzy Wilk.
– Jestem dumny z tego, że gościmy u nas 28 zespołów z całego świata, że sprawdziliśmy się, a nasi goście są zadowoleni i czują się u nas dobrze – podsumował prezydent.

Tekst pochodzi ze strony razemztoba.pl