Olimpijski Śląsk

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice, Chorzów, Mikołów 2018 przechodzą do historii.

Od 9 do 12 czerwca trzy miasta Śląska: Katowice, Chorzów i Mikołów gościły 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którzy rywalizowali o medale w 11 dyscyplinach sportowych takich jak: lekka atletyka, kolarstwo, tenis stołowy, tenis ziemny, pływanie, boccie, trójbój siłowy, golf, bowling, badminton, piłka nożna. Podniosła Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbyła się w katowickim Spodku. Tam słowa przysięgi złożyli zawodnicy, sędziowie i trenerzy, wprowadzono flagę Olimpiad Specjalnych Polska przy akompaniamencie hymnu Olimpiad Specjalnych i zapalono Ogień Nadziei, a oficjalnego otwarcia dokonała Anna Lewandowska  –  Prezes Olimpiad Specjalnych Polska. Ceremonia zakończenia odbyła się natomiast na Stadionie Śląskim, gdzie wygaszono znicz olimpijski i wyprowadzono flagę Olimpiad Specjalnym Polska i pogratulowano zawodnikom ich osiągnięć. Już teraz wiadomo ,że Igrzyska były największym wydarzeniem sportowym Olimpiad Specjalnych w 2018r , a także śmiało możemy powiedzieć, że jedną z największych imprez sportowych i społecznych w tym roku w kraju. Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie nie mogłyby się odbyć, gdyby nie ponad 340 trenerów wspierających zawodników i 400 wolontariuszy, – osób w różnym wieku i o różnych doświadczeniach życiowych, których łączy to, że chcą poświęcać swój czas dla idei Olimpiad Specjalnych.

Podczas Igrzysk Oddział Regionalny Warmińsko-Mazurskie reprezentowało 38 zawodników, którzy startowali w następujących dyscyplinach: pływanie, tenis stołowy, tenis ziemny, boccie, lekka atletyka, piłka nożna, badminton, trójbój. Ostatecznie zdobyliśmy 16 złotych, 10 srebrnych i 12 brązowych medali. W składzie reprezentacji Warmii i Mazur znalazło się 2 zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych ‘’ONI w ATAKu’’, który działa przy IKS ‘’ATAK’’. Michał Warno startował w pływaniu zdobywając: złoto – 50 m stylem elementarnym, srebro –sztafeta 4x25m, brąz -50m styl dowolny. Grzegorz Demczuk startował w tenisie stołowym zdobywając złoty medal w grze pojedynczej i brąz w grze podwójnej. Serdecznie gratulujemy!

Po zakończonych Igrzyskach w dniu 18 czerwca w Biurze Narodowym Olimpiad Specjalnych Polska w Warszawie odbyło się losowanie reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. Sposród złotych medalistów podczas losowania zostali wyłonieni zawodnicy składu podstawowego i rezerwy na Letnie Igrzyska do Abu Dhabi 2018r.

W SKŁADZIE PODSTAWOWYM REREZENTACJI ZNALAZŁA SIĘ TRÓJKA ELBLĄŻAN:

JUDO – MARCIN LISZCZ Klub Olimpiad Specjalnych ‘’ONI w ATAKu’’ przy IKS ‘’ATAK’’

BADMINTON- KATARZYNA JANICKA Klub Olimpiad Specjalnych ‘’Rekord’’ przy SOSW Nr 1

TENIS STOŁOWY – MATEUSZ ZDANIUKIEWICZ Klub olimpiad Specjalnych ‘’Zefirek’’ przy SOSW Nr 2

To wielki sukces zawodników i trenerów, wszystkim gratulujemy osiągniętych wyników i już trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia sportowe na arenach międzynarodowych.

Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach będą największą imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.

[nggallery id=42]